Previous International Judges

As with the Preliminary Panel, previous International Judges are rotated from the “Judges Pool” to ensure, over the years, that a breadth of musical traditions and nationalities are represented.

2017 Competition


Pamela Frank, USA
Ilya Gringolts, Russia/UK
Dong-Suk Kang, South Korea
Vesa-Matti Leppänen, Finland/New Zealand
Silvia Marcovici, Romania
Dene Olding, Australia
Krzysztof Wegrzyn, Poland/Germany
Dr Robyn Congreve, New Zealand (Chair)

2011 Competition

Michael Dauth, Germany/Australia
Boris Garlitsky, Russia/France
Mark Kaplan, USA
Cho-Liang Lin, Taiwan/USA
Tasmin Little, UK
Vesa-Matti Leppänen, Finland/NZ
Lara St John, Canada

2005 Competition


Pierre Amoyal, France/Switzerland
Justine Cormack, New Zealand
Dong-Suk Kang, Korea
Mark Kaplan, USA
Paul Kantor, USA
Dene Olding, Australia
Krzysztof Wegrzyn, Poland/German

2015 Competition

Pierre Amoyal, France/Switzerland
Young Uck Kim, South Korea
Joseph Lin, USA
Susie Park, Australia
Helene Pohl, New Zealand
Benjamin Schmid, Austria
Sergiu Schwartz, Romania
Dr Lloyd Williams, New Zealand (Chair)

2009 Competition

Shmuel Ashkenasi, Israel
Pamela Frank, USA
Philippe Graffin, France
Dong-Suk Kang, Korea
Oleh Krysa, Ukriane/USA
Wilma Smith, NZ/Australia
Radoslaw Szulc, Poland/German

2003 Competition


Pierre Amoyal, France/Switzerland
Justine Cormack, New Zealand
Miguel Harth-Bedoya, Peru/USA
Chad Smith, USA
Simon Morris, United Kingdom
Takako Nishizaki, Japan/Hong Kong
Dene Olding, Australia

2013 Competition

Christian Altenburger, Austria
James Ehnes, Canada
Ida Kavafian, Armenian/USA
Ning Feng, China
Dene Olding, Australia
Helene Pohl, New Zealand
Dmitry Sitkovetsky, UK

2007 Competition

Pierre Amoyal, France/Switzerland
Justine Cormack, New Zealand
Pamela Frank, USA
Mark, Kaplan, USA
Hu Kun, China/UK
Boris Kuschnir, Russia/Austria
Dene Olding, Australia

2001 Competition


Pierre Amoyal, France/Switzerland
Justine Cormack, New Zealand
Michael Danth, Germany/Australia
Rosemary Gent, United Kingdom
Miguel Harth-Bedoya, Peru/USA
Paul Kantor, USA
Takako Nishizaki, Japan/Hong Kong

Previous Composers and Commissioned Works

2001 Dame Gillian Whitehead, Bright Silence

Download

2003 John Rimmer, Dance of the Sibyl

Download

2005  David Farquhar, Earth, air, water

Download

2007  Ross Harris, Fanitullen

Download

2009  Gareth Farr, Wakatipu

Download

2011  John Psathas, Gyftiko

Download

2013  Jack Body, Caravan

Download

2015  Kenneth Young, Gone

Download

2017 Karlo Margetic, On an Imaginary Folk Song

2017 Competition Online Voting Booth

×